Меню
Остання редакція: 13 вересня 2017

Таємницями підземелля

12 вересня2017 року відбулась екскурсія студентів 21-т групи інженерно-технологічного факультету новим туристичним маршрутом нашого міста - «Таємничими підземеллями Василіанського монастиря». Василіанський монастир є однією з найстаріших будівель Умані. Він був побудований графом Потоцьким у 1764-1766 роках. Тож студентам було цікаво послухати розповіді екскурсовода в образі монаха про історію монастиря від заснування і до закриття, про побут монахів, про життя учнів і послушників.

 Цікаво було поподорожувати величезним підвалом та мережею підземних ходів, які прокладали в XVII – XVIII ст. За легендами, у цих підвалах гайдамаки заховали скарби. Переповідаючи історії життя монахів, які служили при монастирі Василіанів, екскурсовод повідав історію Василіанського монастиря, етапи його розвитку. Василіанський монастир в Умані було засновано у 1765 році за сприяння воєводи Київського Францішека Салезія Потоцького. Одним з будівничих кляштора був Шафранський. При монастирі діяло шестикласне училище, яке розпочало роботу 1766 року. Його першим ректором був Гераклій Костецький. Згідно з документом про заснування при монастирі повинні були знаходитись 14 василіан, 4 місіонери, 4 професори, а також 400 учнів.

Після конфіскації маєтків власника Умані графа О. Потоцького до російської казни василіанську школу було закрито (1832 р.). Будівля монастиря перейшла у відання місцевої влади, деякі речі було вивезено до музею Київського університету св. Володимира. Частину утварі передано до католицького костелу Успіння Пресвятої Богородиці в Умані.

Після переходу міста до відомства військових поселень, будівлю монастиря було зайнято управлінням та шпиталем поселень, а монастир перетворено на православну церкву.

У 1858 році тут було створено артилерійські казарми, в подальшому тут відбувались засідання Уманського окружного суду. За часів радянської влади у приміщенні монастиря спочатку діяв «пролетарський театр», пізніше його було передано у відання військової частини. Лише у 1998 році військові звільнили це приміщення.

З 2006 року василіанський монастир знаходиться на балансі Державного історико-архітектурного заповідника «Стара Умань». Тож екскурсія була цікавою та пізнавальною.

Людмила Матенчук, заступник декана інженерно-технологічного факультету з виховної роботи